Opublikowany przez: monika.g 2019-02-21 23:48:54
Autor zdjęcia/źródło: Emolienty dla dzieci @ freepik.com
Emolienty dla dzieci stały się bardzo popularne. Przyszli rodzice w trosce o swoje maleństwo kupują je jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat. To jednak duży błąd, bo ich stosowanie od pierwszych dni życia nie jest wskazane. Emolienty przeznaczone są bowiem do skóry atopowej, a przecież nie każde niemowlę rodzi się od razu z taką skórą.
Emolienty to hipoalergiczne substancje nawilżające i natłuszczające powstające głównie na bazie olejów mineralnych. Tworzą one zabezpieczającą warstwę na skórze, która chroni ją przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i zatrzymuje wilgoć zapobiegając odwodnieniu skóry. Zadaniem emolientów jest odbudowa uszkodzonego naskórka. Dzięki temu wygładzają skórę, zmniejszają świąd, działają też przeciwzapalnie. Zawarte są w produktach specjalistycznych przeznaczonych do pielęgnacji skóry atopowej, skłonnej do podrażnień, zaczerwienienia i wysuszenia.
Emolienty to parafina, wazelina, gliceryna, lanolina, silikony, woski, palmityniany, mocznik, sorbitol, pantenol, glikol propylenowy, a także naturalne oleje roślinne (np. ze słodkich migdałów, kokosowy, sojowy, lniany czy z awokado).
Nie warto kupować emolientów jeszcze nienarodzonemu dziecku, ponieważ nie każdy noworodek rodzi się z wysuszoną skórą czy atopią. To prawda, że skóra noworodka jest delikatna, wrażliwa i dużo cieńsza niż dorosłego człowieka, ale jeśli jest zdrowa to nie potrzebuje od samego początku dodatkowego wsparcia, bo sama sobie poradzi, wystarczy prawidłowa higiena. Nawet jeśli początkowo niemowlę ma suchą skórę to zazwyczaj jest to wynikiem kontaktu z suchym powietrzem czy ubrankami i po kilku dniach ustępuje.
Obserwuj malca i dopiero, gdy przesuszenie skóry nie mija lub się zaostrza zacznij szukać wsparcia w emolientach.
Nie kupuj ich jednak na własną rękę, mimo że są dostępne w każdej drogerii bez recepty. Ze skórą noworodka lepiej nie eksperymentować tylko skonsultować się z położną lub pediatrę, który obejrzy dziecko i zaleci odpowiednie środki.
Jeśli Twój maluszek ma skórę normalną to nie stosuj emolientów „w razie czego” lub gdy tylko na skórze dziecka pojawi się sucha plamka czy krostka. To nie jest dobry pomysł, bo przez taką profilaktykę możesz nie zauważyć symptomów np. alergii. Nadal będziesz podawać dziecku alergen, który będzie osłabiał jego układ immunologiczny. Trudno go będzie rozpoznać i wyeliminować bez konkretnych objawów, które nie wystąpią, bo będziesz je hamować emolientem. W pewnym momencie jednak skóra będzie musiała go „wyrzucić” w postaci zmian zapalnych i wtedy nie pomogą już zwykłe emolienty. Konieczne będzie zastosowanie środków sterydowych na receptę.
W takim przypadku obserwuj malucha, zwróć uwagę na to, co jadł i w co go ubierałaś oraz czy zmieniłaś jakiś kosmetyk do pielęgnacji. Eliminując alergen zlikwidujesz objawy bez konieczności stosowania dodatkowych środków.
Emolienty dla dzieci ze zdrową skórą, która czasami staje się przesuszona i podrażniona mogą być stosowane od czasu do czasu, np. możesz w razie potrzeby wykąpać dziecko w preparacie z emolientem, a np. w okresie grzewczym, gdy powietrze jest bardzo suche zamiast zwykłego balsamu do ciała stosować balsam z emolientami.
Emolienty są szczególnie polecane dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry i alergią. Tylko w tych przypadkach stosowanie ich jest w pełni uzasadnione. Niestety nie każdy będzie odpowiedni, najlepiej więc wybierać wyroby medyczne dostępne tylko w aptekach. Zwracaj też uwagę na dokładny skład preparatu, ponieważ mogą się w nim znaleźć konserwanty czy parabeny, które zamiast koić będą podrażniać wrażliwą skórę, a nawet uczulać.
Emolienty dla dzieci powinny być bezzapachowe, ponieważ substancje zapachowe również mogą wywoływać uczulenia, a także drażnić delikatny węch maluszka. Stosuj preparaty odpowiednie do wieku dziecka oznaczonego na opakowaniu. Wiele emolientów jest przeznaczonych dla niemowląt już od pierwszych dni życia, ale niektóre można używać u dzieci po 6. miesiącu, a nawet po 3. roku życia. Zwróć też uwagę na konsystencję preparatu, zwłaszcza balsam czy krem powinien łatwo się rozprowadzać, co ułatwi Ci zadanie przy starszym i bardziej ruchliwym szkrabie.
Emolienty występują w postaci balsamów, kremów, szamponów, żeli do mycia ciała, płynów i emulsji do kąpieli. Emolientowe produkty do kąpieli stosuje się podobnie jak zwykłe płyny do kąpieli.
Różnią się one tylko tym, że nie pienią się, są bezzapachowe i barwią wodę na mlecznobiały, nieprzejrzysty kolor.
Tak jak przy każdej kąpieli dla dziecka woda powinna mieć ok. 37 st. C. Pamiętaj, aby nie dolewać do wanienki innych środków myjących, bo osłabią one działanie emolientu. Po kąpieli osusz dziecko delikatnie dotykając ciała ręcznikiem, nie wycierając, aby nie zetrzeć ochronnej warstwy utworzonej na skórze przez emolient. Już po samej kąpieli skóra będzie wygładzona i nawilżona. Jeśli Twoje dziecko nie ma AZS, a emolient stosujesz, aby nawilżyć przesuszoną skórę to sama kąpiel 2 razy w tygodniu wystarczy. Natomiast u dzieci z AZS należy użyć jeszcze balsamu emolientowego, który najlepiej stosować co najmniej 2-3 razy dziennie, ponieważ jego działanie utrzymuje się ok. 4-6 godzin. Przy ostrzejszych postaciach AZS ilość ta może być odpowiednio zwiększona. Najlepiej ustalić to w czasie konsultacji z lekarzem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.